Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                           2004 Winter Series - SHORT
                                     Awards

The awards breakout is as follows:

Overall: 1 deep.  The overall winner is not eligible for 
         Clydesdale/Athena nor age group awards.

Clydesdale/Athena: 3 deep.  Clydesdale/Athena winners are
         not eligible for age group awards.

Age Groups: 3 deep

Team: 1 deep


                                Overall Winners

                                     Male

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Adam Rich                22   Colo Springs     CO   0:18:48   0:21:54   0:28:05   0:35:51   1:44:38   Runners Roost                           

                                    Female

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Jenny Hockman            16   Colo Springs     CO   0:25:25   0:28:12   0:36:00   0:46:33   2:16:10   Palmer Girls                            


-------------------------------------------------------------------

                                Clydesdale Winners

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  David Carpenter          28   Colo Springs     CO   0:28:00   0:30:26   0:37:52   0:47:33   2:23:51   Clydesdale                              
    2  Don Johnson              49   Widefield        CO   0:35:31   0:38:01   0:45:01   0:59:08   2:57:41   Clydesdale                              
    3  Les Lundin               54   Colo Springs     CO   0:34:39   0:37:09   0:48:03   1:03:13   3:03:04   Clydesdale                              


                                 Athena Winners

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Brenda DeMars            51   Colo Springs     CO   0:40:35   0:42:55   0:54:45   1:09:48   3:28:03   Athena                                  
    2  Kristine Van Dyke        41   Colo Springs     CO   0:47:03   0:49:35   1:05:08   1:16:46   3:58:32   Athena                                  

------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                     Male

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Matthew DeGeorge         14   Colo Springs     CO   0:25:24   0:27:36   0:33:10   0:43:30   2:09:40   Falcon Boys                             
    2  Anthony Silva            14   Colo Springs     CO   0:29:36   0:31:14   0:38:48   0:45:14   2:24:52                                           
    3  Will Stauffer            13   Colo Springs     CO   0:29:56   0:32:10   0:42:58   0:57:10   2:42:14                                           

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Sean Kiane               17   Colo Springs     CO   0:21:43   0:24:27   0:30:44   0:38:06   1:55:00   Liberty Boys                            
    2  Ryan Phillian            16   Colo Springs     CO   0:21:37   0:24:00   0:32:10   0:39:23   1:57:10   Liberty Boys                            
    3  Andrew Abdella           17   Elbert           CO   0:22:49   0:25:27   0:30:57   0:39:36   1:58:49   Falcon Boys                             

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Jeremy Dreher            23   Colo Springs     CO   0:24:08   0:26:45   0:33:57   0:42:53   2:07:43                                           
    2  Scott Wagner             22   Woodland Park    CO   0:39:22   0:42:07   0:52:40   1:08:39   3:22:48                                           

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Andy Rinne               28   Colo Springs     CO   0:21:40   0:24:12   0:31:33   0:39:59   1:57:24   Runners Roost                           
    2  Chad Halsten             29   Colo Springs     CO   0:22:15   0:25:19   0:31:47   0:40:06   1:59:27                                           
    3  Michael Pollard          26   Colo Springs     CO   0:26:15   0:29:45   0:35:29   0:44:49   2:16:18   Pine Creek Boys                         

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Aaron Sever              31   Colo Springs     CO   0:23:34   0:25:45   0:32:30   0:40:51   2:02:40   Runners Roost                           
    2  Rob Gilliam              34   Colo Springs     CO   0:24:03   0:25:52   0:33:50   0:41:00   2:04:45                                           
    3  Neal Oseland             34   Colo Springs     CO   0:23:17   0:26:13   0:34:03   0:42:34   2:06:07   Slushers                                

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Daniel Smoker            39   Colo Springs     CO   0:27:02   0:28:36   0:36:45   0:47:34   2:19:57   CSPD Legal Speeders                     
    2  Dale Papineau            37   Pueblo West      CO   0:28:05   0:30:21   0:37:51   0:47:35   2:23:52   Pueblo West Boys                        
    3  Terry Kurtz              35   Colo Springs     CO   0:27:40   0:30:21   0:38:23   0:48:31   2:24:55   Miagi's Running Club                    

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Randy Ward               41   Monument         CO   0:21:49   0:23:55   0:30:54   0:38:08   1:54:46                                           
    2  Lile Budden              43   Colo Springs     CO   0:22:58   0:26:08   0:33:29   0:42:14   2:04:49                                           
    3  Scott Trimboli           44   Woodland Park    CO   0:23:35   0:26:42   0:33:34   0:42:29   2:06:20                                           

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Brian Sweeney            48   Colo Springs     CO   0:24:46   0:28:37   0:35:49   0:45:40   2:14:52                                           
    2  Steve Simon              48   Colo Springs     CO   0:26:40   0:29:19   0:36:44   0:48:22   2:21:05                                           
    3  Tony Abdella             49   Elbert           CO   0:26:57   0:31:07   0:39:00   0:51:14   2:28:18                                           

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Ken Folger               54   Aurora           CO   0:23:21   0:26:00   0:33:38   0:45:04   2:08:03                                           
    2  Larry Miller             53   Colo Springs     CO   0:25:07   0:27:40   0:36:04   0:45:21   2:14:12                                           
    3  Michael Schenk           51   Colo Springs     CO   0:27:06   0:28:56   0:36:56   0:45:43   2:18:41                                           

                                55 - 59 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Lou Huie                 57   Colo Springs     CO   0:26:56   0:29:37   0:39:20   0:47:22   2:23:15                                           
    2  Harry Doyle              55   Aurora           CO   0:29:56   0:32:20   0:40:09   0:53:10   2:35:35                                           
    3  Grant Stephens           59   Colo Springs     CO   0:31:11   0:32:45   0:41:34   0:50:58   2:36:28                                           

                                60 - 64 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  James Lantry             62   Colo Springs     CO   0:30:57   0:33:55   0:43:06   0:55:41   2:43:39                                           
    2  Jim Simonson             63   Colo Springs     CO   0:34:32   0:35:06   0:42:51   0:56:30   2:48:59                                           
    3  Jim McKelvey             61   Black Forest     CO   0:34:09   0:36:43   0:46:51   0:59:47   2:57:30                                           

                                65 - 69 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Dave Balzer              67   Colo Springs     CO   0:35:12   0:38:32   0:51:15   1:03:20   3:08:19   Senior                                  

                                70 - 74 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Bobby Hammett            70   Black Forest     CO   0:41:08   0:45:58   0:59:09   1:14:56   3:41:11   Senior                                  

-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                    Female

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Amber Jackson            14   Black Forest     CO   0:35:00   0:36:57   0:49:17   0:55:37   2:56:51                                           

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Natalia Pond             16   Canon City       CO   0:26:59   0:29:57   0:39:22   0:49:53   2:26:11   Canon City Girls                        
    2  Kristen Anthony          17   Colo Springs     CO   0:29:07   0:29:33   0:43:14   0:49:34   2:31:28                                           
    3  Ashlee Withrow           16   wETMORE          CO   0:28:58   0:30:28   0:41:58   0:52:29   2:33:53   Florence Girls                          

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Sabrina Gregath          23   Colo Springs     CO   0:28:53   0:30:40   0:40:38   0:49:51   2:30:02   Runners Roost                           

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Heather Stites           25   Colo Springs     CO   0:26:26   0:29:25   0:37:51   0:47:32   2:21:14                                           
    2  Darci Bronzan            25   Colo Springs     CO   0:33:14   0:36:44   0:48:24   1:00:29   2:58:51                                           
    3  Angela Farley            29   Colo Springs     CO   0:37:18   0:37:06   0:49:32   1:00:41   3:04:37                                           

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Marcia Keilers           30   Calhan           CO   0:28:20   0:31:20   0:40:30   0:52:27   2:32:37   Fountain Fire Dept                      
    2  Melissa Waters           32   Falcon           CO   0:30:42   0:32:59   0:42:24   0:52:42   2:38:47                                           
    3  Heather Van Den Aardweg  30   Colo Springs     CO   0:31:18   0:33:48   0:43:25   0:52:49   2:41:20                                           

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Sandie Hubbard           36   Alamosa          CO   0:28:18   0:30:16   0:36:58   0:48:05   2:23:37                                           
    2  Angela Sullivan          37   Colo Springs     CO   0:33:25   0:36:24   0:46:31   1:00:39   2:56:59   Slushers                                
    3  Tina Cassens             35   Colo Springs     CO   0:35:32   0:37:58   0:46:30   0:57:12   2:57:12                                           

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Teri Harper              40   Woodland Park    CO   0:32:43   0:33:49   0:43:36   0:54:26   2:44:34                                           
    2  Anne Akers-Lewis         40   Woodland Park    CO   0:32:12   0:35:31   0:48:44   0:57:28   2:53:55                                           
    3  Tammy Osborn             43   Monument         CO   0:34:30   0:36:36   0:47:00   0:56:58   2:55:04                                           

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Susan Griffin Katlikan   48   Castle Rock      CO   0:26:49   0:30:47   0:38:00   0:48:13   2:23:49                                           
    2  Beth Vandagriff          45   Pine             CO   0:36:41   0:39:32   0:49:51   1:04:44   3:10:48                                           
    3  Vicki Gricius            46   Colo Springs     CO   0:37:15   0:40:14   0:52:29   1:06:28   3:16:26                                           

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Jutta Normoyle           50   Elbert           CO   0:40:49   0:47:04   1:00:19   1:17:14   3:45:26                                           
    2  Zane Meredith            53   Colo Springs     CO   0:45:17   0:48:08   1:03:45   1:16:58   3:54:08                                           

                                60 - 64 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Charlene Lantry          61   Colo Springs     CO   0:33:06   0:35:55   0:46:40   0:58:05   2:53:46                                           

                                65 - 69 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Julie Foster             67   Colo Springs     CO   0:53:14   1:01:20   1:17:46   1:32:27   4:44:47   Senior                                  

----------------------------------------------------------------------

                            Team Winners -- High School Girls

   1. Team Name: Canon City Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Natalia Pond             F    16   Canon City       CO   0:26:59.6   0:29:57.2   0:39:22.4   0:49:53.0
   Nicole Vettese           F    17   Canon City       CO   0:29:59.5   0:32:48.4   0:41:00.0   0:52:37.0
   Heidi Hartman            F    16   Canon City       CO   0:35:11.2           -   0:52:49.4   1:09:00.0
   Jennifer Nible           F    15   Canon City       CO           -   0:39:26.7           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:32:10.3   1:42:12.3   2:13:11.8   2:51:30.0
                                           Series Total:    1:32:10.3   3:14:22.6   5:27:34.4   8:19:04.4


                            Team Winners -- High School Boys

   1. Team Name: Liberty Boys                            

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Ryan Phillian            M    16   Colo Springs     CO   0:21:37.0   0:24:00.7   0:32:10.2   0:39:23.8
   Sean Kiane               M    17   Colo Springs     CO   0:21:43.3   0:24:27.6   0:30:44.3   0:38:06.5
   Greg Pulscher            M    16   Colo Springs     CO   0:23:46.6   0:27:09.2   0:33:27.4   0:40:36.2
   Shawn Higgins            M    17   Colo Springs     CO           -           -   0:37:25.2           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:07:06.9   1:15:37.5   1:36:21.9   1:58:06.5
                                           Series Total:    1:07:06.9   2:22:44.4   3:59:06.3   5:57:12.8


                             Team Winners -- Open Coed

   1. Team Name: Runners Roost                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Adam Rich                M    22   Colo Springs     CO   0:18:48.0   0:21:54.0   0:28:05.4   0:35:51.1
   Andy Rinne               M    28   Colo Springs     CO   0:21:40.2   0:24:12.5   0:31:33.0   0:39:59.1
   Aaron Sever              M    31   Colo Springs     CO   0:23:34.4   0:25:45.7   0:32:30.6   0:40:51.4
   Sabrina Gregath          F    23   Colo Springs     CO   0:28:53.3   0:30:40.2   0:40:38.0   0:49:51.0
   Gerald Romero            M    32   Colo Springs     CO           -   0:28:46.7   0:37:52.1   0:46:43.0
   Desiree Romero           F    11   Colo Springs     CO           -           -   0:39:05.3           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:04:02.6   1:11:52.2   1:32:09.0   1:56:41.6
                                           Series Total:    1:04:02.6   2:15:54.8   3:48:03.8   5:44:45.4


                             Team Winners -- Hero Challenge

   1. Team Name: CSPD Legal Speeders                     

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Daniel Smoker            M    39   Colo Springs     CO   0:27:02.4   0:28:36.2   0:36:45.5   0:47:34.5
   Tim Stankey              M    37   Colo Springs     CO   0:30:07.1   0:32:25.6           -   0:54:11.0
   Frank Negley             M    38   Colo Springs     CO   0:30:54.4   0:33:47.9   0:43:32.3   0:56:03.0
   Bobby Striebel           M    27   Colo Springs     CO   0:32:13.9   0:35:26.9   0:46:04.3   1:00:34.0
   Johannah Burkle          F    24   Colo Springs     CO   0:33:15.1           -           -           -
   Tod Hill                 M    43   Castle Rock      CO   0:39:35.5           -   0:51:55.9           -
   Isidro Santos            M    31   Colo Springs     CO   0:47:46.4           -   1:02:23.9           -
   Bret Poole               M    45   Colo Springs     CO           -   0:45:23.6           -           -
   Janet McDonald           F    53   Colo Springs     CO           -   0:48:00.4   1:03:33.5           -
   David Poe                M    35   Colo Springs     CO           -           -           -   0:50:44.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:28:03.9   1:34:49.7   2:06:22.1   2:32:29.5
                                           Series Total:    1:28:03.9   3:02:53.6   5:09:15.7   7:41:45.2

 Back to results page