Kokopelli Kids Trail Series

Colorado Springs, Colorado


                                 Kokopelli Kids                                 
                                    Event #3                                    
                                 Bear Creek Park                                
                                 May 20th, 2016                                 

These races are presented by:

Saucony
Anderson Family Dental
Colorado Running Company
Advocare
Marco's Pizza
Rainsberger Wealth Advisors
ab Orthodontics
Bestway Disposal
CityRock


If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.


179 Total Finishers

---------------------------------------------------------------

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 26 Finishers   

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Julie Bradley          0:04:04.4   F     P         1177
   2   Addison Michalak       0:04:14.4   F     P         1281
   3   Addisyn Ogg            0:04:15.6   F     P         1294
   4   Hadee Markestein       0:04:36.7   F     P         1275
   5   Juliet Love            0:04:38.8   F     P         1268
   6   Rylan Tingle           0:04:42.0   F     P         1365
   7   Shaylee Burrell        0:04:42.9   F     P         1181
   8   Brie Wood              0:04:49.8   F     P         1342
   9   Adeline Winter         0:04:52.6   F     P         1341
  10   June Miller            0:04:55.7   F     P         1352
  11   Caroline Koch          0:04:57.4   F     P         1249
  12   Kate Fedoruk           0:05:16.5   F     P         1355
  13   Eleanor Drury          0:05:27.7   F     P         1199
  14   Norah Lutze            0:05:30.2   F     P         1271
  15   Arria Fulbright        0:05:32.8   F     P         1362
  16   Hailey Erickson        0:05:33.2   F     P         1204
  17   Charlotte Hobson       0:05:33.8   F     P         1241
  18   Brenna Bowers          0:05:34.1   F     P         1174
  19   Julia Muro             0:05:35.2   F     P         1288
  20   Marin Grosjean         0:05:38.9   F     P         1232
  21   Eliana Sack            0:05:40.3   F     P         1315
  22   Kylee Cordova          0:05:42.3   F     P         1349
  23   Teagan Moerk           0:05:48.2   F     P         1287
  24   Elsie Militti          0:06:10.5   F     P         1283
  25   Tully Grosjean         0:07:02.4   F     P         1233
  26   Clare Douglass         0:07:06.0   F     P         1360

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 22 Finishers    

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Aaron Cunningham       0:04:02.2   M     P         1195
   2   Jonathan Sack          0:04:03.0   M     P         1316
   3   Liam Douglass          0:04:05.2   M     P         1197
   4   Adam Dean              0:04:10.0   M     P         1196
   5   Quinn Cohen            0:04:15.0   M     P         1358
   6   Trindor Lovejoy        0:04:20.1   M     P         1269
   7   Calvin Ericksen        0:04:21.5   M     P         1202
   8   Lawson Carpenter       0:04:22.8   M     P         1188
   9   Tyler Blanscet         0:04:25.5   M     P         1172
  10   Logan Boilini          0:04:40.0   M     P         1173
  11   Owen Gorgas            0:04:40.7   M     P         1230
  12   Brady Schmidt          0:04:45.0   M     P         1319
  13   Zachary Tushla         0:04:51.8   M     P         1333
  14   Keaton Pearce          0:04:53.6   M     P         1300
  15   Cormac Winegarner      0:05:03.8   M     P         1340
  16   Quinn O'Brien          0:05:20.2   M     P         1293
  17   Ryder Liberman         0:05:28.4   M     P         1260
  18   Gibson Foster          0:05:34.3   M     P         1216
  19   James Faricy           0:05:46.1   M     P         1208
  20   Ogden Guthrie          0:05:55.7   M     P         1235
  21   Isaiah Sheridan        0:08:14.2   M     P         1325
  22   Maverick Liberman      0:08:58.0   M     P         1259

---------------------------------------------------------------

   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 11 Finishers  

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Ava Hibbitts           0:03:43.2   F     K         1239
   2   Anna Fedoruk           0:03:46.8   F     K         1354
   3   Caroline Ray           0:03:58.4   F     K         1356
   4   Aspen Roberson         0:04:12.1   F     K         1306
   5   Elise Oller            0:04:22.3   F     K         1296
   6   Ella Fisher            0:04:24.6   F     K         1214
   7   Colette Miller         0:04:27.6   F     K         1284
   8   Lydia Sheridan         0:04:30.3   F     K         1326
   9   Bryce Clara Bowers     0:04:33.5   F     K         1175
  10   Gaylynn Hall           0:04:38.9   F     K         1236
  11   Katie Koch             0:04:43.2   F     K         1250

---------------------------------------------------------------

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 12 Finishers   

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Sawyer Swart           0:03:36.5   M     K         1346
   2   Nathan Weber           0:03:37.9   M     K         1338
   3   Michael Webb           0:03:38.8   M     K         1336
   4   Noah Schuster          0:03:48.5   M     K         1351
   5   Michael Faricy         0:03:49.2   M     K         1209
   6   Rowan Erlander         0:03:54.7   M     K         1368
   7   Colton Tingle          0:03:56.9   M     K         1366
   8   Shea Niemeier          0:04:10.9   M     K         1350
   9   Derek Lopez            0:04:11.9   M     K         1266
  10   Jake Leigh             0:04:39.2   M     K         1257
  11   Emile Guthrie          0:04:56.1   M     K         1234
  12   Shawn Erickson         0:05:02.9   M     K         1205

---------------------------------------------------------------

 Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade Girls -- 23 Finishers 

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jordan Banta           0:03:01.2   F     2         1169
   2   Carly Christians       0:03:05.1   F     2         1190
   3   Shaylee Cohen          0:03:05.6   F     2         1194
   4   Amy Bradley            0:03:20.3   F     1         1176
   5   Delaney Broderick      0:03:29.9   F     1         1178
   6   Emerson Swart          0:03:32.4   F     2         1347
   7   Raegan McRae           0:03:41.3   F     1         1279
   8   Kylie Moerk            0:03:44.9   F     2         1286
   9   Addison Zaiger         0:03:45.8   F     2         1344
  10   Jillian Johnson        0:03:46.7   F     2         1369
  11   Lily Smith             0:03:49.6   F     2         1327
  12   Aliya Fulbright        0:03:56.3   F     2         1221
  13   Genevieve Speer        0:03:57.5   F     1         1329
  14   Charlotte Peeters      0:03:59.8   F     1         1303
  15   Audrey O'Boyle         0:04:03.3   F     1         1292
  16   Madelyn Pearce         0:04:07.2   F     1         1301
  17   Langley Foster         0:04:07.7   F     1         1217
  18   Lyzel Schlosser        0:04:08.7   F     1         1317
  19   River Bishop           0:04:09.8   F     2         1370
  20   Emily Rutherford       0:04:10.2   F     2         1310
  21   Margaux Kollman        0:04:17.3   F     2         1252
  22   Hailey Blanscet        0:04:19.1   F     1         1357
  23   Kristen Haubrich       0:05:24.4   F     1         1238

---------------------------------------------------------------

  Race #6  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade Boys -- 22 Finishers 

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Oliver Horton          0:02:53.3   M     2         1243
   2   M. Leibla-Gonzales     0:02:58.6   M     2         1254
   3   Koa Luu                0:03:01.1   M     2         1272
   4   Tom Fernyak            0:03:02.3   M     2         1212
   5   Gage Hankins           0:03:04.6   M     1         1237
   6   Dylan Chamberlain      0:03:06.2   M     1         1189
   7   Aiden Ogg              0:03:06.6   M     2         1295
   8   Koda Nicholas          0:03:07.0   M     1         1290
   9   Deven Lopez            0:03:11.3   M     2         1267
  10   Lucas Miller           0:03:26.6   M     2         1285
  11   Milo Ericksen          0:03:28.6   M     2         1203
  12   Maden Osburnsen        0:03:31.9   M     2         1297
  13   Michael Ruzicka        0:03:36.9   M     2         1313
  14   Cooper Lutze           0:03:37.4   M     1         1270
  15   Austin Leigh           0:03:43.8   M     2         1255
  16   Adam Drury             0:03:48.5   M     2         1198
  17   Kylan Locke            0:03:58.0   M     1         1265
  18   Landon Kollman         0:04:00.1   M     2         1251
  19   Sebastian Gonzales     0:04:00.5   M     1         1228
  20   Corben Carpenter       0:04:05.5   M     1         1187
  21   Alex Gorgas            0:04:08.4   M     1         1229
  22   Lev Farmiga            0:05:23.1   M     2         1210

---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.3 Miles -- 3rd - 4th Grade -- 30 Finishers   

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Bethany Michalak       0:08:19.0   F     4         1282
   2   Camryn Lindsey         0:09:07.7   F     4         1353
   3   Delanie McMullen       0:09:41.0   F     4         1277
   4   Megan Thomassen        0:09:50.4   F     4         1332
   5   Sage Nicholas          0:10:48.5   F     4         1291
   6   Mina Kreidel-Lincoln   0:11:48.1   F     4         1253
   7   Lola Frydendall        0:11:54.3   F     4         1220
   8   Zoya Schlosser         0:13:08.1   F     3         1318
   9   Laena Linnenburger     0:13:08.7   F     3         1263

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   David Ahnfeldt         0:07:53.5   M     4         1168
   2   Matthew Edwards        0:08:00.5   M     4         1200
   3   Raymie Smith           0:08:23.4   M     4         1328
   4   Josh Johnson           0:08:43.9   M     3         1245
   5   Lucas Klein            0:08:48.0   M     4         1247
   6   Marco Anton Vasquez    0:09:00.4   M     3         1334
   7   Andrew Fisher          0:09:35.0   M     4         1213
   8   Cameron Williams       0:09:38.0   M     4         1339
   9   Jack Erlander          0:09:45.9   M     4         1206
  10   Bennett Gauvin         0:10:11.2   M     4         1223
  11   Thomas Broderick       0:10:21.2   M     4         1180
  12   Camden Bruns           0:10:56.8   M     3         1364
  13   Kacher Pearce          0:10:59.0   M     3         1299
  14   Matthew Ruzicka        0:11:13.1   M     4         1312
  15   Logan Weber            0:11:15.6   M     3         1337
  16   Charlie Zook           0:11:18.2   M     4         1345
  17   Nathaniel Rosado       0:11:33.5   M     3         1309
  18   Lucas Flory            0:11:52.4   M     4         1215
  19   Cobin Grosjean         0:11:58.7   M     4         1231
  20   Jake Schultz           0:12:32.9   M     4         1367
  21   Elias Hafsovi          0:19:44.1   M     4         1361

---------------------------------------------------------------

    Race #8  -- 1.7 Miles -- 5th - 8th Grade -- 33 Finishers   

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Sadie Gonzales         0:10:51.6   F     6         1227
   2   Hope Stark             0:11:01.0   F     6         1331
   3   Rylie McMullen         0:11:05.1   F     6         1278
   4   Ellie Linnenburger     0:11:13.8   F     7         1262
   5   Emma Lindsey           0:11:38.3   F     6         1261
   6   Aspen Fulbright        0:11:46.4   F     6         1222
   7   Leah Christians        0:11:57.2   F     7         1191
   8   Fern Clark             0:11:59.1   F     7         1193
   9   Mollie Roden           0:12:17.9   F     7         1307
  10   Chloe Fair             0:12:25.9   F     5         1207
  11   Leilani Luu            0:13:01.7   F     6         1273
  12   Audra Frickey          0:13:05.3   F     6         1218
  13   Mikaela Osburnsen      0:13:50.1   F     5         1298
  14   Brooke Michalak        0:14:15.5   F     6         1359
  15   Elenore Broderick      0:14:45.8   F     5         1179
  16   Gabriele Hibbitts      0:14:58.7   F     5         1240
  17   Amaya Rosado           0:18:48.3   F     5         1308
  18   Grace Rutherford       0:20:29.9   F     5         1311

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Gus McIntyre           0:10:05.5   M     8         1276
   2   Ethan Abbs             0:10:08.6   M     8         1167
   3   Drew Elwell            0:11:13.3   M     6         1201
   4   Enzo Knapp             0:11:37.4   M     6         1248
   5   Turner Christians      0:12:08.0   M     5         1192
   6   Rainer Farmiga         0:12:56.1   M     5         1211
   7   Braden Abbs            0:13:12.1   M     6         1102
   8   Braden Muzzy           0:13:23.8   M     5         1289
   9   Jay Wood               0:13:26.3   M     5         1343
  10   Bennett Johnson        0:13:57.0   M     5         1244
  11   Ryan Weaver            0:14:05.5   M     6         1335
  12   Carsen Bruns           0:14:12.3   M     6         1363
  13   Connor Frickey         0:14:14.5   M     6         1219
  14   Grant Leigh            0:14:32.9   M     5         1256
  15   Liam Linnenburger      0:14:53.9   M     5         1264

Back to results page