Kokopelli Kids Trail Series

Colorado Springs, Colorado


                                 Kokopelli Kids                                 
                                    Event #2                                    
                                 Bear Creek Park                                
                                 May 13th, 2016                                 

These races are presented by:

Saucony
Anderson Family Dental
Colorado Running Company
Advocare
Marco's Pizza
Rainsberger Wealth Advisors
ab Orthodontics
Bestway Disposal
CityRock

The next Kokopelli Kids Trail Series race is on Friday, May 20th at 5:30 PM.
Please pick up a new number for your child at the registration table.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.


170 Total Finishers

---------------------------------------------------------------

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 27 Finishers   

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Julie Bradley          0:03:54.6   F     P          705
   2   Addison Michalak       0:03:56.6   F     P         1091
   3   Holly Webb             0:04:08.0   F     P         1147
   4   Addisyn Ogg            0:04:08.7   F     P         1105
   5   Renie Jones            0:04:28.0   F     P         1126
   6   Rylan Tingle           0:04:32.4   F     P          845
   7   Kate Fedoruk           0:04:45.9   F     P          840
   8   Juliet Love            0:04:47.7   F     P         1078
   9   Brie Wood              0:04:51.6   F     P         1154
  10   Hadee Markestein       0:04:55.6   F     P         1085
  11   June Miller            0:04:57.0   F     P          846
  12   Caroline Koch          0:04:58.0   F     P         1063
  13   Hailey Erickson        0:04:59.4   F     P         1022
  14   Adeline Winter         0:05:05.1   F     P         1153
  15   Marin Grosjean         0:05:06.0   F     P          848
  16   Norah Lutze            0:05:07.6   F     P         1081
  17   Julia Muro             0:05:20.1   F     P         1098
  18   Tilley Michael         0:05:25.0   F     P         1090
  19   Eleanor Drury          0:05:26.7   F     P         1017
  20   Teagan Moerk           0:05:29.9   F     P         1097
  21   Kylee Cordova          0:05:31.9   F     P          838
  22   Charlotte Hobson       0:05:34.7   F     P         1054
  23   Lenore Secker          0:05:41.4   F     P         1132
  24   Brenna Bowers          0:06:03.1   F     P         1014
  25   Eliana Sack            0:06:11.1   F     P         1165
  26   Clare Douglass         0:06:53.6   F     P         1164
  27   Tully Grosjean         0:06:59.6   F     P          849

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 21 Finishers    

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Aaron Cunningham       0:04:03.5   M     P         1012
   2   Jonathan Sack          0:04:04.0   M     P         1127
   3   Quinn Cohen            0:04:23.1   M     P          842
   4   Calvin Ericksen        0:04:24.5   M     P         1020
   5   Adam Dean              0:04:25.7   M     P         1013
   6   Lawson Carpenter       0:04:28.5   M     P         1006
   7   Trindor Lovejoy        0:04:29.0   M     P         1079
   8   Tyler Blanscet         0:04:35.1   M     P          691
   9   Owen Gorgas            0:04:39.1   M     P         1046
  10   Logan Boilini          0:04:41.0   M     P          754
  11   Liam Douglass          0:04:44.0   M     P         1015
  12   Owen Reatherford       0:04:46.7   M     P         1118
  13   Brady Schmidt          0:04:48.0   M     P         1130
  14   Keaton Pearce          0:05:03.5   M     P          850
  15   Cormac Winegarner      0:05:05.4   M     P         1152
  16   Quinn O'Brien          0:05:23.8   M     P         1104
  17   Sterling Campbell      0:05:30.8   M     P          820
  18   Isaiah Sheridan        0:05:33.8   M     P         1136
  19   Gibson Foster          0:05:46.2   M     P         1032
  20   James Faricy           0:05:55.2   M     P         1114
  21   Ogden Guthrie          0:07:00.0   M     P         1048

---------------------------------------------------------------

   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 11 Finishers  

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Ava Hibbitts           0:03:50.3   F     K         1052
   2   Colette Miller         0:03:51.8   F     K         1094
   3   Anna Fedoruk           0:03:53.5   F     K          841
   4   Caroline Ray           0:04:14.9   F     K          839
   5   Aspen Roberson         0:04:17.5   F     K         1119
   6   Lydia Sheridan         0:04:31.3   F     K         1137
   7   Gaylynn Hall           0:04:35.8   F     K         1049
   8   Katie Koch             0:04:37.2   F     K         1064
   9   Ella Fisher            0:04:44.1   F     K         1030
  10   Bryce Clara Bowers     0:04:45.1   F     K         1101
  11   Elise Oller            0:04:49.0   F     K         1107

---------------------------------------------------------------

    Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 9 Finishers   

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Samuel Secker          0:03:35.1   M     K         1133
   2   Michael Webb           0:03:48.2   M     K         1148
   3   Michael Faricy         0:03:55.3   M     K         1115
   4   Colton Tingle          0:04:05.1   M     K          844
   5   Nathan Weber           0:04:06.5   M     K         1150
   6   Derek Lopez            0:04:09.5   M     K         1076
   7   Jake Leigh             0:04:20.4   M     K         1071
   8   Shawn Erickson         0:04:40.1   M     K         1023
   9   Emile Guthrie          0:05:03.7   M     K         1047

---------------------------------------------------------------

 Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade Girls -- 22 Finishers 

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jordan Banta           0:03:13.1   F     2          675
   2   Amy Bradley            0:03:18.7   F     1          700
   3   Shaylee Cohen          0:03:20.5   F     2         1011
   4   Hanna Grace Campbell   0:03:32.3   F     2          794
   5   Delaney Broderick      0:03:33.3   F     1          706
   6   Olivia Reatherford     0:03:35.5   F     2         1117
   7   Evelyn Secker          0:03:36.6   F     1         1131
   8   Kylie Moerk            0:03:37.0   F     2         1096
   9   Madelyn Pearce         0:03:42.1   F     1         1111
  10   Raegan McRae           0:03:45.4   F     1         1089
  11   Clare Jones            0:03:46.8   F     2         1116
  12   Lily Smith             0:03:48.8   F     2         1138
  13   Genevieve Speer        0:03:51.8   F     1         1140
  14   Emily Rutherford       0:03:52.6   F     2         1123
  15   Payton Rowe            0:03:54.5   F     2          852
  16   Charlotte Peeters      0:03:55.4   F     1         1113
  17   Lyzel Schlosser        0:04:00.9   F     1         1128
  18   Aliya Fulbright        0:04:04.2   F     2         1037
  19   Langley Foster         0:04:22.5   F     1         1033
  20   Hailey Blanscet        0:04:31.2   F     1          843
  21   Margaux Kollman        0:04:36.4   F     2         1066
  22   Kristen Haubrich       0:05:35.5   F     1         1051

---------------------------------------------------------------

  Race #6  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade Boys -- 23 Finishers 

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Oliver Horton          0:02:59.5   M     2         1056
   2   M. Leibla-Gonzales     0:03:00.3   M     2         1068
   3   Aiden Ogg              0:03:07.3   M     2         1106
   4   Tom Fernyak            0:03:08.9   M     2         1028
   5   Koa Luu                0:03:10.7   M     2         1082
   6   Gage Hankins           0:03:12.8   M     1         1050
   7   Dylan Chamberlain      0:03:13.9   M     1         1007
   8   Koda Nicholas          0:03:15.6   M     1         1100
   9   Sawyer Carlson         0:03:17.9   M     1         1003
  10   Austin Leigh           0:03:23.4   M     2         1069
  11   Maden Osburnsen        0:03:30.4   M     2         1108
  12   Michael Ruzicka        0:03:31.1   M     2         1161
  13   Milo Ericksen          0:03:39.2   M     2         1021
  14   Lucas Miller           0:03:48.3   M     2         1095
  15   Landon Kollman         0:03:48.5   M     2         1065
  16   Adam Drury             0:03:57.7   M     2         1016
  17   Cooper Lutze           0:03:59.0   M     1         1080
  18   Sebastian Gonzales     0:04:02.5   M     1         1044
  19   Kylan Locke            0:04:16.8   M     1         1075
  20   Chase Anderson         0:04:21.8   M     1          837
  21   Alex Gorgas            0:04:29.7   M     1         1045
  22   Corben Carpenter       0:05:04.8   M     1         1005
  23   Lev Farmiga            0:06:41.3   M     2         1026

---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.3 Miles -- 3rd - 4th Grade -- 28 Finishers   

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Bethany Michalak       0:08:19.2   F     4         1092
   2   Delanie McMullen       0:09:41.6   F     4         1087
   3   Sage Nicholas          0:10:07.2   F     4          847
   4   Kaela Rowe             0:10:12.7   F     4          853
   5   Megan Thomassen        0:10:52.4   F     4         1142
   6   Isabelle Marcy         0:11:05.7   F     4         1084
   7   Nicole Jones           0:11:16.9   F     4         1060
   8   Katie Sena             0:11:18.0   F     4         1134
   9   Mina Kreidel-Lincoln   0:11:39.2   F     4         1067
  10   Lola Frydendall        0:11:51.1   F     4         1036
  11   Zoya Schlosser         0:12:09.6   F     3         1129
  12   Rachel Lewis           0:15:21.7   F     3         1143
  13   Reily Walker           0:15:53.3   F     3         1162

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   David Ahnfeldt         0:08:02.6   M     4          674
   2   Matthew Edwards        0:08:10.6   M     4         1018
   3   Raymie Smith           0:08:29.8   M     4         1139
   4   Andrew Fisher          0:08:39.5   M     4         1029
   5   Josh Johnson           0:08:52.5   M     3         1059
   6   Lucas Klein            0:08:56.1   M     4         1061
   7   Cameron Williams       0:09:39.5   M     4         1151
   8   Bennett Gauvin         0:10:02.4   M     4         1039
   9   Nathaniel Rosado       0:10:31.6   M     3         1122
  10   Thomas Broderick       0:10:38.4   M     4          723
  11   Kacher Pearce          0:10:41.8   M     3         1110
  12   Matthew Ruzicka        0:11:27.3   M     4         1160
  13   Lucas Flory            0:11:36.6   M     4         1031
  14   Logan Weber            0:11:38.5   M     3         1149
  15   Cobin Grosjean         0:11:50.6   M     4          851

---------------------------------------------------------------

    Race #8  -- 1.7 Miles -- 5th - 8th Grade -- 29 Finishers   

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:10:44.7   F     6         1141
   2   Sadie Gonzales         0:11:04.4   F     6         1043
   3   Rylie McMullen         0:11:17.8   F     6         1088
   4   Aspen Fulbright        0:11:28.4   F     6         1038
   5   Olivia Greene          0:11:48.1   F     6          835
   6   Chloe Fair             0:11:49.8   F     5         1025
   7   Emma Lindsey           0:11:52.0   F     6         1074
   8   Mollie Roden           0:12:01.7   F     7         1120
   9   Nina St John           0:12:18.7   F     7         1057
  10   Audra Frickey          0:13:00.0   F     6         1034
  11   Leilani Luu            0:13:19.4   F     6         1083
  12   Mikaela Osburnsen      0:14:24.2   F     5         1109
  13   Elenore Broderick      0:14:44.6   F     5          707
  14   Gabriele Hibbitts      0:15:05.4   F     5         1053
  15   Amaya Rosado           0:17:27.1   F     5         1121
  16   Grace Rutherford       0:17:32.2   F     5         1124

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Gus McIntyre           0:09:59.7   M     8         1086
   2   Ethan Abbs             0:10:11.7   M     8          269
   3   Matthew Mettler        0:10:15.6   M     8         1159
   4   Drew Elwell            0:11:22.4   M     6         1019
   5   Rainer Farmiga         0:12:21.1   M     5         1027
   6   Braden Muzzy           0:12:31.7   M     5         1099
   7   Ryan Weaver            0:13:08.3   M     6         1163
   8   Jay Wood               0:13:09.4   M     5         1155
   9   Max Horton             0:13:15.7   M     5         1055
  10   Braden Abbs            0:13:38.1   M     6          225
  11   Grant Leigh            0:13:41.4   M     5         1070
  12   Bennett Johnson        0:13:48.5   M     5         1058
  13   Gabriel Militti        0:18:14.4   M     6          854

Back to results page