Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                                      2004 Winter Series Team Results


Team Category: High School Girls   

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Canon City Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Natalia Pond             F    16   Canon City       CO   0:26:59.6   0:29:57.2   0:39:22.4   0:49:53.0
   Nicole Vettese           F    17   Canon City       CO   0:29:59.5   0:32:48.4   0:41:00.0   0:52:37.0
   Heidi Hartman            F    16   Canon City       CO   0:35:11.2           -   0:52:49.4   1:09:00.0
   Jennifer Nible           F    15   Canon City       CO           -   0:39:26.7           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:32:10.3   1:42:12.3   2:13:11.8   2:51:30.0
                                           Series Total:    1:32:10.3   3:14:22.6   5:27:34.4   8:19:04.4


   2. Team Name: Elizabeth Girls                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Erin O'Malley            F    16   Elizabeth        CO   0:30:11.5   0:32:03.4   0:42:31.2   0:54:31.0
   Ema Thake                F    15   Elizabeth        CO   0:31:58.3   0:35:09.2   0:45:35.5   1:04:55.7
   Taress Ripple            F    15   Elizabeth        CO   0:32:26.1   0:33:33.3   0:45:34.6   0:59:38.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:34:35.9   1:40:45.9   2:13:41.3   2:59:04.7
                                           Series Total:    1:34:35.9   3:15:21.8   5:29:03.1   8:28:07.8


   3. Team Name: Sand Creek Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Melanie Schlaak          F    16   Colo Springs     CO   0:31:48.1   0:39:25.3   0:43:00.8           -
   Katie Cox                F    16   Colo Springs     CO   0:32:22.9   0:39:24.5   0:42:15.9   0:51:16.0
   Sam Foster               F    15   Colo Springs     CO   0:37:22.2   0:40:12.0   0:49:22.1   1:00:09.0
   Heather Thompson         F    16   Colo Springs     CO   0:37:24.3   0:40:07.8   0:49:38.1   0:58:40.0
   Lauren Marts             F    15   Colo Springs     CO           -           -   0:54:34.1           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:41:33.2   1:58:57.6   2:14:38.8   2:50:05.0
                                           Series Total:    1:41:33.2   3:40:30.8   5:55:09.6   8:45:14.6

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Coronado Girls                          

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Megan Burrell            F    15   Colo Springs     CO   0:29:40.6   0:30:44.8           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Landsharks Running Club Girls           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Rachel Buehl             F    11   Colo Springs     CO   0:32:22.4           -           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Florence Girls                          

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Ashlee Withrow           F    16   wETMORE          CO   0:28:58.2   0:30:28.7   0:41:58.5   0:52:29.8
   Kasey James              F    15   Penrose          CO   0:39:27.5   0:43:43.0   0:54:44.5   1:06:35.0
   Rebecca Packard          F    16   Florence         CO           -   0:44:40.3   0:53:50.0   1:05:50.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a   1:58:52.0   2:30:33.0   3:04:54.8
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Palmer Girls                            

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Jenny Hockman            F    16   Colo Springs     CO   0:25:25.7   0:28:12.2   0:36:00.3   0:46:33.6
   Autumn PetrosGood        F    16   Colo Springs     CO   0:33:38.3   0:31:14.9   0:41:29.5   0:50:55.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Pine Creek Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Cathleen Davis           F    18   Colo Springs     CO   0:34:56.0   0:36:55.1           -   0:51:50.0
   Amy Brown                F    17   Colo Springs     CO   0:37:04.1   0:42:52.3           -           -
   Kellie Callahan          F    15   Colo Springs     CO           -   0:31:56.5           -           -
   Sara Gauck               F    15   Colo Springs     CO           -           -           -   1:15:40.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a   1:51:43.9         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: High School Boys    

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Liberty Boys                            

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Ryan Phillian            M    16   Colo Springs     CO   0:21:37.0   0:24:00.7   0:32:10.2   0:39:23.8
   Sean Kiane               M    17   Colo Springs     CO   0:21:43.3   0:24:27.6   0:30:44.3   0:38:06.5
   Greg Pulscher            M    16   Colo Springs     CO   0:23:46.6   0:27:09.2   0:33:27.4   0:40:36.2
   Shawn Higgins            M    17   Colo Springs     CO           -           -   0:37:25.2           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:07:06.9   1:15:37.5   1:36:21.9   1:58:06.5
                                           Series Total:    1:07:06.9   2:22:44.4   3:59:06.3   5:57:12.8


   2. Team Name: Falcon Boys                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Andrew Abdella           M    17   Elbert           CO   0:22:49.0   0:25:27.8   0:30:57.8   0:39:36.7
   Eric Hettler             M    17   Monument         CO   0:23:35.6   0:25:50.1   0:39:39.5   0:42:09.0
   Matthew DeGeorge         M    14   Colo Springs     CO   0:25:24.3   0:27:36.9   0:33:10.0   0:43:30.1
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:11:48.9   1:18:54.8   1:43:47.3   2:05:15.8
                                           Series Total:    1:11:48.9   2:30:43.9   4:14:30.1   6:19:46.8


   3. Team Name: Air Academy Boys                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Matt Williams            M    16   Colo Springs     CO   0:19:59.6           -   0:30:26.1   0:37:49.2
   Nathan Smith             M    15   Colo Springs     CO   0:23:13.6   0:27:00.6   0:35:27.6   0:44:17.3
   Michael McMahon          M    17   Colo Springs     CO   0:23:36.1           -   0:34:40.9           -
   Andy Milgroom            M    15   Colo Springs     CO   0:26:14.0   0:29:32.1   0:40:46.3   0:45:13.8
   Brian Jacobsmeyer        M    14   Colo Springs     CO           -   0:31:08.7           -           -
   Alex Milgroom            M    16   Colo Springs     CO           -           -   0:42:13.5   0:51:46.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:06:49.3   1:27:41.4   1:40:34.6   2:07:20.3
                                           Series Total:    1:06:49.3   2:34:30.7   4:15:05.3   6:22:25.6


   4. Team Name: Sand Creek Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Alex Leach               M    16   Colo Springs     CO   0:23:47.8   0:26:16.2   0:42:28.2   0:40:42.1
   Andrew Tinsley           M    17   Colo Springs     CO   0:25:20.2   0:27:56.8   0:36:35.8   0:44:27.2
   Eric Bauer               M    32   Colo Springs     CO   0:26:59.0   0:29:49.8   0:37:19.3   0:46:17.6
   Jason Marts              M    17   Colo Springs     CO           -   0:26:29.7   0:33:43.0           -
   Joe Davis                M    46   Colo Springs     CO           -   0:32:56.2   0:43:27.8   0:52:56.0
   Kyle Bales               M    18   Colo Springs     CO           -   0:35:23.4   0:42:39.1   0:43:59.8
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:16:07.0   1:20:42.7   1:47:38.1   2:09:09.1
                                           Series Total:    1:16:07.0   2:36:49.7   4:24:27.8   6:33:36.9


   5. Team Name: St. Mary's Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Brendan Trimboli         M    15   Woodland Park    CO   0:22:55.5   0:26:10.8   0:34:27.0   0:41:22.4
   Michael Wynarsky         M    16   Colo Springs     CO   0:24:33.3   0:27:11.5   0:35:12.1   0:41:31.8
   Scott Gendron            M    17   Colo Springs     CO   0:26:13.4   0:29:45.2           -           -
   Alex Haase               M    16   Woodland Park    CO   0:28:01.8   0:32:18.0   0:40:21.2   0:50:06.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:13:42.2   1:23:07.5   1:50:00.3   2:13:00.2
                                           Series Total:    1:13:42.2   2:36:49.7   4:26:50.0   6:39:50.2

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Cheyenne Mountain Boys                  

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Jason Nykiel             M    15   Colo Springs     CO   0:21:57.8   0:25:14.2           -           -
   Jared Klajnbart          M    16   Colo Springs     CO   0:22:01.7   0:26:06.0   0:33:33.1           -
   Tommy Morphet            M    15   Colo Springs     CO   0:22:07.4   0:26:48.4   0:33:17.5           -
   Ben Flora                M    16   Colo Springs     CO   0:23:10.7           -   0:33:51.5           -
   Brian Stillwell          M    15   Colo Springs     CO           -           -   0:32:43.1           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:06:06.9   1:18:08.6   1:39:33.7         n/a
                                           Series Total:    1:06:06.9   2:24:15.5   4:03:49.2         n/a


   Team Name: Canon City Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Josh Shipman             M    17   Canon City       CO   0:22:32.6           -           -           -
   Chad McFarland           M    18   Canon City       CO   0:23:49.5   0:28:53.6           -           -
   Jeffrey Moore            M    15   Canon City       CO   0:29:35.3   0:33:22.0           -           -
   Matt Olin                M    18   Canon City       CO           -   0:33:21.4           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:15:57.4   1:35:37.0         n/a         n/a
                                           Series Total:    1:15:57.4   2:51:34.4         n/a         n/a


   Team Name: Kilmer Boys                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Seth Polich              M    10   Colo Springs     CO   0:26:56.8   0:30:29.3           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Palmer Boys                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Curtis Larimer           M    17   Colo Springs     CO   0:20:22.6   0:23:27.0   0:33:16.5           -
   Andrew Nussbaum          M    16   Colo Springs     CO   0:25:03.2           -           -           -
   Joel Kindt               M    18   Colo Springs     CO           -   0:27:33.6   0:34:55.4           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Florence Boys                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Seth Withrow             M    18   Wetmore          CO           -   0:27:18.3           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Fountain Valley School Boys             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Chris Archuleta          M    14   Colo Springs     CO           -   0:30:11.5   0:39:26.5           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Lewis Palmer Boys                       

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Kyle Brazell             M    15   Colo Springs     CO           -   0:37:42.6           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: The Nutcrackers                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Ryan Hafer               M    17   Colo Springs     CO   0:19:01.4           -           -   0:36:06.9
   Peter Armstrong          M    16   Colo Springs     CO   0:21:12.5   0:23:44.1           -   0:39:50.9
   Matthew Dooley           M    16   Colo Springs     CO   0:24:38.8   0:28:27.0           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:04:52.7         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:    1:04:52.7         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Pine Creek Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Kyle Bevers              M    17   Colo Springs     CO   0:26:14.4   0:29:10.7   0:35:20.9           -
   Michael Pollard          M    26   Colo Springs     CO   0:26:15.0   0:29:45.6   0:35:29.4   0:44:49.8
   Matt Gaw                 M    26   Colo Springs     CO   0:26:31.5           -           -   0:46:32.8
   Jake Partridge           M    16   Colo Springs     CO           -           -           -   0:48:51.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:19:00.9         n/a         n/a   2:20:13.6
                                           Series Total:    1:19:00.9         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Pueblo West Boys                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Mark DeMartine           M    17   Pueblo West      CO   0:24:39.5   0:26:09.8   0:35:54.7           -
   Kyle Dufaud              M    18   Pueblo West      CO   0:26:32.8   0:29:17.1           -           -
   Dale Papineau            M    37   Pueblo West      CO   0:28:05.5   0:30:21.7   0:37:51.5   0:47:35.1
   Ryan Lemons              M    18   Pueblo West      CO   0:33:24.6           -           -           -
   Austin Shelton           M    16   Pueblo West      CO   0:36:16.4           -           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:19:17.8   1:25:48.6         n/a         n/a
                                           Series Total:    1:19:17.8   2:45:06.4         n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: Coed Open           

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Runners Roost                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Adam Rich                M    22   Colo Springs     CO   0:18:48.0   0:21:54.0   0:28:05.4   0:35:51.1
   Andy Rinne               M    28   Colo Springs     CO   0:21:40.2   0:24:12.5   0:31:33.0   0:39:59.1
   Aaron Sever              M    31   Colo Springs     CO   0:23:34.4   0:25:45.7   0:32:30.6   0:40:51.4
   Sabrina Gregath          F    23   Colo Springs     CO   0:28:53.3   0:30:40.2   0:40:38.0   0:49:51.0
   Gerald Romero            M    32   Colo Springs     CO           -   0:28:46.7   0:37:52.1   0:46:43.0
   Desiree Romero           F    11   Colo Springs     CO           -           -   0:39:05.3           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:04:02.6   1:11:52.2   1:32:09.0   1:56:41.6
                                           Series Total:    1:04:02.6   2:15:54.8   3:48:03.8   5:44:45.4


   2. Team Name: Slushers                                

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Neal Oseland             M    34   Colo Springs     CO   0:23:17.1   0:26:13.0   0:34:03.4   0:42:34.6
   Eric Swope               M    29   Colo Springs     CO   0:26:53.6   0:29:27.1   0:36:39.6   0:45:40.0
   Angela Sullivan          F    37   Colo Springs     CO   0:33:25.3   0:36:24.7   0:46:31.0   1:00:39.0
   Susan Gates              F    35   Colo Springs     CO   0:35:19.9           -   0:49:01.9           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:23:36.0   1:32:04.8   1:57:14.0   2:28:53.6
                                           Series Total:    1:23:36.0   2:55:40.8   4:52:54.8   7:21:48.4


   3. Team Name: CSPD Legal Speeders                     

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Daniel Smoker            M    39   Colo Springs     CO   0:27:02.4   0:28:36.2   0:36:45.5   0:47:34.5
   Tim Stankey              M    37   Colo Springs     CO   0:30:07.1   0:32:25.6           -   0:54:11.0
   Frank Negley             M    38   Colo Springs     CO   0:30:54.4   0:33:47.9   0:43:32.3   0:56:03.0
   Bobby Striebel           M    27   Colo Springs     CO   0:32:13.9   0:35:26.9   0:46:04.3   1:00:34.0
   Johannah Burkle          F    24   Colo Springs     CO   0:33:15.1           -           -           -
   Tod Hill                 M    43   Castle Rock      CO   0:39:35.5           -   0:51:55.9           -
   Isidro Santos            M    31   Colo Springs     CO   0:47:46.4           -   1:02:23.9           -
   Bret Poole               M    45   Colo Springs     CO           -   0:45:23.6           -           -
   Janet McDonald           F    53   Colo Springs     CO           -   0:48:00.4   1:03:33.5           -
   David Poe                M    35   Colo Springs     CO           -           -           -   0:50:44.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:28:03.9   1:34:49.7   2:06:22.1   2:32:29.5
                                           Series Total:    1:28:03.9   3:02:53.6   5:09:15.7   7:41:45.2

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Special K                               

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Krissy Hillmann          F    22   Colo Springs     CO           -           -   0:56:57.0           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Fountain Fire Dept                      

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Marcia Keilers           F    30   Calhan           CO   0:28:20.4   0:31:20.2   0:40:30.3   0:52:27.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


   Team Name: Miagi's Running Club                    

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Terry Kurtz              M    35   Colo Springs     CO   0:27:40.1   0:30:21.2   0:38:23.3   0:48:31.0
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a         n/a


---------------------------------------------------------



              

Back to results page