Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                          2003 Fall Series Team Results


Team Category: Men                 

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: The R Team                              

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Adam Rich                M    22   Colo Springs     CO   0:24:27.1   0:28:47.6
   Andy Rinne               M    28   Colo Springs     CO   0:26:05.2   0:32:13.4
   Gerald B. Romero         M    32   Colo Springs     CO   0:26:19.9   0:30:30.4
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:16:52.2   1:31:31.4
                                           Series Total:    1:16:52.2   2:48:23.6


   2. Team Name: Team Crud                               

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Paul Sullivan            M    36   Colo Springs     CO   0:26:10.7   0:33:04.3
   Kevin Andrews            M    38   Colo Springs     CO   0:26:25.0   0:32:10.9
   Todd Murray              M    40   Colo Springs     CO   0:27:04.5   0:33:01.1
   Eric Gabe                M    34   Colo Springs     CO   0:29:26.9   0:35:54.6
   Todd Whisman             M    38   Woodland Park    CO   0:29:52.9   0:39:39.0
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:19:40.2   1:38:16.3
                                           Series Total:    1:19:40.2   2:57:56.5


   3. Team Name: Big Head Prichard The Monsters          

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Prichard Keely           M    21   USAFA            CO   0:26:49.5   0:31:30.7
   Scott Diehl              M    20   USAFA            CO   0:27:07.0   0:33:34.8
   Jeff Falcone             M    20   USAFA            CO   0:27:40.4   0:33:48.6
   David Nierenberg         M    21   USAFA            CO   0:28:29.3           -
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:21:36.9   1:38:54.1
                                           Series Total:    1:21:36.9   3:00:31.0


   4. Team Name: Fast Lane                               

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Ross Conrad              M    19   USAFA            CO   0:26:16.6   0:32:26.9
   Mark Truxillo            M    20   USAFA            CO   0:27:02.5   0:33:16.7
   Jeffrey Lucy             M    18   USAFA            CO   0:29:13.8   0:35:30.5
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:22:32.9   1:41:14.1
                                           Series Total:    1:22:32.9   3:03:47.0


   5. Team Name: Pikes Peak Triathlon Club               

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Lon Thurman              M    34   Colo Springs     CO   0:27:06.3   0:35:07.9
   Woody Noleen             M    47   Colo Springs     CO   0:27:56.4   0:34:31.5
   Larry Seidman            M    40   Colo Springs     CO   0:28:09.7   0:34:28.9
   Dennis Gach              M    36   Colo Springs     CO   0:33:11.4   0:41:19.0
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:23:12.4   1:44:08.3
                                           Series Total:    1:23:12.4   3:07:20.7


   6. Team Name: Crazy Go Nuts                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Robert Garrett           M    22   USAFA            CO   0:26:08.3   0:39:01.6
   S Craig Geiser Jr        M    19   USAFA            CO   0:27:19.1   0:34:09.0
   Chris Leonhardt          M    21   USAFA            CO   0:28:33.2   0:35:33.2
   Scott Swigorski          M    18   Peoria           AZ   0:29:54.3   0:37:42.2
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:22:00.6   1:47:24.4
                                           Series Total:    1:22:00.6   3:09:25.0

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: The BOFers                              

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Dennis Howard            M    50   Colo Springs     CO   0:36:58.1   0:52:00.8
   Tom Sayers               M    56   Colo Springs     CO   0:38:08.3   0:48:47.9
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: Women               

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: CRC Bad Kittens                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Traci Dworshak           F    39   Colo Springs     CO   0:33:39.3           -
   Marilyn Goodloe          F    41   Colo Springs     CO   0:34:15.3   0:42:24.2
   Peg Roddy Reeg           F    55   Colo Springs     CO   0:38:43.2   0:47:32.8
   Yvonne Sletta            F    52   Manitou Spring   CO   0:42:00.2   0:54:37.9
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:46:37.8   2:24:34.9
                                           Series Total:    1:46:37.8   4:11:12.7


---------------------------------------------------------


Team Category: Coed                

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Aussie's Rule                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Adam Dickerson           M    13   Colo Springs     CO   0:30:23.3   0:38:51.8
   Luke Davis               M    13   Colo Springs     CO   0:32:25.1   0:42:05.8
   Hillory Davis            F    14   Colo Springs     CO   0:32:32.2   0:39:27.4
   Michele Davis            F    47   Colo Springs     CO   0:32:46.8   0:40:13.9
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:35:20.6   1:58:33.1
                                           Series Total:    1:35:20.6   3:33:53.7


   2. Team Name: The Fantastic Four                      

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Lars Duening             M    37   Colo Springs     CO   0:29:07.6   0:37:27.8
   Karen Monk               F    36   Monument         CO   0:34:10.4           -
   Mark Weissler            M    49   Colo Springs     CO   0:37:00.6   0:51:13.7
   Suzanne Cameron          F    39   Colo Springs     CO   0:40:32.5   0:50:52.4
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:40:18.6   2:19:33.9
                                           Series Total:    1:40:18.6   3:59:52.5


---------------------------------------------------------


Back to results page