Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                PPRR KID'S SPRING SERIES (Race #1)
                     Alphabetical Results
                        April 30, 2001

All races at the Liberty High School track.

Weather: Very pleasant.  Temps in the low 70s with a light wind.
Mostly sunny.

If a name is misspelled, or you have other questions about
the results, please send e-mail to Bill Bennett at
BillBBennett@earthlink.net.

If you have questions about something other than the results,
please contact your coach or Steve Rex at steverex@wwdb.org

The next race is on Monday, May 7th.  Warmup starts at 5:00 pm,
the first race starts promptly at 5:30 pm.

When bringing your child to the event, please check with the
coach for a race number.  A new number is needed each time
you come to the event.

Kindergarten (1/4 mile)

Name                   Time      Grade School          Bib#
JOE BARRY              0:01:53.4   K   ROCKRIMMON      1391
JEFFREY BENSON         0:02:25.8   K   MONUMENT ACDY   1367
MATTHEW BOLT           0:02:16.3   K   TCA             1486
MADISON BOWDEN         0:02:13.3   K   STEELE          1444
ALEXA CHACON           0:02:23.9   K   EXPLORER        1592
JILLIAN DEHERRERA      0:02:20.0   K   ROCKRIMMON      1392
CLAIRE DERR            0:02:45.3   K   STEELE          1439
JOSHUA DILLON          0:02:33.3   K   MONUMENT ACDY   1368
GINA DIVITTORIO        0:02:15.5   K   ROCKRIMMON      1393
ERIN GATES             0:02:10.5   K   STEELE          1440
JACOB HARELL           0:02:20.6   K   TCA             1488
KATIE HILL             0:02:39.9   K   MONUMENT ACDY   1369
HADLEY HOFREITER       0:01:55.7   K   TCA             1589
MATTHEW IRWIN          0:02:42.0   K   TCA             1489
KATIE KARR             0:02:31.6   K   EXPLORER        1595
MATTHEW KLOCKER        0:02:04.9   K   TCA             1576
SARAH KOHL             0:02:37.4   K   MONUMENT ACDY   1370
COLIN LONG K           0:02:52.5   K   STEELE          1442
SUSAN LEONARD          0:02:49.2   K   STEELE          1441
MIA LYNCH              0:02:03.6   K   STEELE          1443
BECCA MACKEY           0:02:38.7   K   EXPLORER        1593
KARENA MATHIS          0:02:22.0   K   TCA             1490
KATIE MEDELL           0:02:02.0   K   ROCKRIMMON      1394
RACHEL MEDEVIELLE      0:02:46.9   K   TCA             1663
LUKE OSKVAREK          0:02:34.1   K   EXPLORER        1591
RACHEL PEPPERL         0:02:41.3   K   TCA             1386
LUKE PETERS            0:02:09.4   K   MONUMENT ACDY   1371
NATHAN PUCKETT         0:02:43.3   K   TCA             1577
ANDREW ROBINSON        0:02:18.2   K   TCA             1668
KYLE RODGERS           0:02:39.3   K   EXPLORER        1594
MATTHEW STAVROS        0:02:38.1   K   TCA             1390
DRAPER SULLIVAN        0:02:14.9   K   STEELE          1445
JULIA THIBAULT         0:02:40.9   K   TCA             1491
SOPHIE TWYMAN          0:02:32.9   K   MONUMENT ACDY   1373
EVERITT VALTIN         0:02:04.3   K   ROCKRIMMON      1396
EVAN WILLIS            0:02:55.3   K   TCA             1627

-------------------------------

1st Graders (1/2 mile)

Name                   Time      Grade School          Bib#
ADAM AVISCHIOUS        0:03:53.2   1   TCA             1493
ANDREW BALCH           0:05:25.7   1   TCA             1502
JENNA BLUMBERG         0:04:38.5   1   TCA             1503
PRESTON COLES          0:04:20.5   1   TCA             1494
CALEB COUNTESS         0:04:59.6   1   TCA             1495
EMILY DEAN             0:04:43.4   1   KILMER          1631
ZACHARY DILLON         0:04:37.1   1   MONUMENT ACDY   1185
AMBER FLOREA           0:04:59.9   1   TCA             1504
ISAAC FRAME            0:05:07.1   1   MONUMENT ACDY   1186
MATT FRIER             0:03:57.4   1   TCA             1496
ASHLEE GINN            0:04:54.3   1   TCA             1497
MOLLY GRABER           0:05:05.3   1   STEELE          1447
MIKATA GUILL           0:05:04.3   1   MONUMENT ACDY   1187
CASEY GUM              0:04:50.5   1   ROCKRIMMON      1398
CODY HAHN              0:04:53.7   1   TCA             1498
CHRIS HARELL           0:05:32.4   1   TCA             1505
TAYLOR HARRIS          0:04:07.4   K   TCA             1485
ALYSSA HECKEL          0:04:35.3   1   EXPLORER        1596
JODI KEEN              0:04:11.2   1   MONUMENY ACDY   1188
ALEXANDER KELLEY       0:04:54.7   1   TCA             1578
CHELSEA KOHL           0:05:15.1   1   MONUMENT ACDY   1189
SHANE LEONARD          0:05:11.2   1   MONUMENT ACDY   1190
KAITLYN LO             0:04:55.1   1   TCA             1506
PATTY MARTY            0:04:24.3   1   MONUMENT ACDY   1191
THOMAS MEDEVIELLE      0:04:04.7   2   TCA             1514
JOSHUA MESWARD         0:03:33.2   1   TCA             1499
BETHAN MUELLER         0:05:24.3   1   TCA             1671
JASON NAUJOK           0:05:10.0   1   TCA             1507
STEVE OLTROGGE         0:04:15.4   1   ROCKRIMMON      1399
RYAN ORR               0:04:36.8   1   TCA             1508
JAMISON PFEIFER        0:04:00.7   1   TCA             1500
KACI REX               0:03:45.2   1   TCA             1501
NICK ROBINSON          0:04:38.1   1   MONUMENT ACDY   1193
GARRETT ROGERS         0:04:59.2   1   TCA             1483
KELLYN ROIKO           0:03:45.8   1   ROCKRIMMON      1400
JOELLE SOSTHEIM        0:07:38.9   1   TCA             1388
LAURA TAYLOR           0:05:27.1   1   TCA             1667
BRIAN ZOLLER           0:05:11.8   1   TCA             1484

------------------------------------------

2nd Graders (1/2 mile)

Name                   Time      Grade School          Bib#
ALI ALBRIGHT           0:04:23.1   2   MONUMENT ACDY   1195
CLIFTON BELLINGHAM     0:03:41.3   2   MONUMENT ACDY   1196
BILL BERRY             0:04:11.8   2   MONUMENT ACDY   1197
DEREK BORTHRONG        0:03:49.0   2   STEELE          1389
MARK CLAGETT           0:04:17.2   2   STEELE          1448
AUTUMN CLARK           0:05:09.2   2   MONUMENT ACDY   1199
GRACE COMISKEY         0:05:32.7   2   STEELE          1449
ANDREW COULUP          0:03:58.7   2   KILMER          1632
CODY CUMMINGS          0:03:36.4   2   MONUMENT ACDY   1297
CLAY DEMELLO           0:04:03.4   2   TCA             1512
JENNIFER DEMICHELE     0:03:44.9   2   TCA             1523
JONAS ESCOBEDO         0:03:29.8   2   MONUMENT ACDY   1299
LAUREN FRAME           0:04:34.8   2   MONUMENT ACDY   1300
KELLA FULCHER          0:04:40.5   2   MONUMENT ACDY   1301
KATARINA GACESA        0:04:48.2   2   STEELE          1450
DILLON GARVIN          0:03:30.4   2   MONUMENT ACDY   1303
TRAVERSE GARVIN        0:03:37.0   2   MONUMENT ACDY   1302
SAMANTHA GINNETT       0:05:17.0   2   TCA             1590
BRYAN GUM              0:03:38.0   2   ROCKRIMMON      1401
TYLER HILL             0:05:45.7   2   MONUMENT ACDY   1304
JESSA HURST            0:04:08.8   2   MONUMENT ACDY   1305
TAKU ISHIZUKI          0:03:35.7   2   PIONEER         1380
ANDREW JACKSON         0:03:40.6   2   MONUMENT ACDY   1306
JACOB JACKSON          0:04:04.1   2   TCA             1513
ELIZABETH MAGAS        0:04:33.8   2   MONUMENT ACDY   1318
MICAH MATHIS           0:03:26.7   2   TCA             1522
DAVID MCCONAUGHEY      0:05:34.8   2   MONUMENT ACDY   1662
GUS MCGARRAUGH         0:03:35.0   2   STEELE          1455
MATTHEW MEDELL         0:03:10.3   2   ROCKRIMMON      1402
JOSIAH MELENDEZ        0:05:05.4   2   MONUMENT ACDY   1319
AMY MICHAEL            0:04:21.0   2   TCA             1515
NATHAN MILLER          0:03:57.6   2   STEELE          1451
BROOKS MITCHELL        0:05:18.1   2   STEELE          1452
JOSHUA MOONEYHAM       0:04:00.2   2   TCA             1586
LYNDSEY MURI           0:04:25.4   2   TCA             1524
MICAH ORR              0:04:38.1   2   TCA             1516
JAKE OSKVAREK          0:03:44.5   2   EXPLORER        1598
LUKE PEPPERL           0:03:32.9   2   TCA             1630
DANIEL PERKINS         0:03:10.9   2   EXPLORER        1599
MACKENZIE PHILLIPS     0:04:02.1   2   MONUMENT ACDY   1321
JOE SALES              0:03:12.2   2   TCA             1519
JACOB SHIELDS          0:04:21.4   2   STEELE          1454
EMILY SMITH            0:03:50.7   2   STEELE          1453
NICOLE SPARROW         0:04:29.8   2   MONUMENT ACDY   1323
ERIN STANLEY           0:04:47.1   2   MONUMENT ACDY   1324
MARGARET STAUFFER      0:03:40.1   2   STEELE          1477
SAM TWYNAM             0:05:10.7   2   MONUMENT ACDY   1325
BURKE WILSON           0:03:56.5   2   EXPLORER        1600
EMILY YOUNG            0:03:49.7   2   TCA             1587
EMILY ZARKOVACKI       0:05:53.0   2   MONUMENT ACDY   1326

-----------------------------------------------

3rd Graders (1 mile)

Name                   Time      Grade School          Bib#
IAN ADAMS              0:09:47.5   3   ROCKRIMMON      1404
LAUREN ALEJO           0:08:29.7   3   TCA             1482
JOSH ALFANO            0:07:49.7   3   MONUMENT ACDY   1328
SAM ALFANO             0:09:06.2   3   MONUMENT ACDY   1327
MATTHEW AVISCHIOUS     0:07:31.9   2   TCA             1511
CHELSEA BAUMGARTEN     0:08:21.3   3   KILMER          1640
NATHANIEL BENSON       0:08:36.8   3   MONUMENT ACDY   1329
NOAMI BLUMENBERG       0:09:43.6   3   TCA             1534
SCOTT CHADDICK         0:08:01.3   3   KILMER          1638
ALYSSA CHAMBERS        0:10:46.6   3   MONUMENT ACDY   1330
ADRIENNE CLARKE        0:09:59.2   3   MONUMENT ACDY   1331
RYAN COLES             0:08:35.4   3   TCA             1542
JESSICA COOTE          0:10:26.0   3   MONUMENT ACDY   1332
LOGAN DEAN             0:08:02.2   3   KILMER          1637
DEANNA DEMICHELE       0:10:09.0   3   TCA             1528
CORRINNE DIVITTORIO    0:10:38.9   3   ROCKRIMMON      1405
NATE FLOREA            0:07:57.6   2   TCA             1521
ANGELA GREGORIO        0:10:40.6   3   MONUMENT ACDY   1333
FALLYN GUILL           0:09:21.5   3   MONUMENT ACDY   1334
DANNY GUIZAR           0:09:49.7   3   TCA             1544
ETHAN HAHN             0:10:07.1   3   TCA             1539
JONATHAN HARTLE        0:11:27.4   3   MONUMENT ACDY   1335
HANNAH HOFFREITER      0:11:09.0   3   TCA             1532
LIZZIE HUSSEY          0:09:17.0   3   KILMER          1635
PAUL KENNEDY           0:10:41.8   3   MONUMENT ACDY   1336
JOE LADEN              0:10:23.6   3   TCA             1546
TANNER LOCKE           0:08:45.0   3   EXPLORER        1601
KATIE MCBRIDE          0:09:28.0   3   ROCKRIMMON      1406
TESS MCFADDEN          0:09:06.5   3   ROCKRIMMON      1407
ANDREW MCINTYRE        0:09:29.7   3   TCA             1538
LINDSAY MCKENNA        0:09:39.0   3   EXPLORER        1603
JOHM METZGER           0:06:55.3   3   TCA             1529
JACOB MUELLER          0:08:32.6   3   TCA             1536
STEPHEN MULLENNEX      0:08:58.2   3   TCA             1540
JAYCIE NAMELKA         0:11:52.0   3   TCA             1664
KATHRYN NORMAN         0:09:52.7   3   KILMER          1639
ALYSSA NORTHAN         0:09:37.2   3   TCA             1543
ALAINA OLTROGGE        0:10:27.4   3   ROCKRIMMON      1408
VICTORIA PERKINS       0:09:30.2   3   EXPLORER        1606
CORRINE PFEIFER        0:09:03.4   3   TCA             1530
LUCUS PLANT            0:09:01.2   3   TCA             1537
KOBI REX               0:06:35.6   3   TCA             1526
MOLLY ROBINSON         0:13:04.4   3   MONUMENT ACDY   1338
BRADFORD ROGERS        0:09:54.7   3   TCA             1481
AMBER ROSACKER         0:10:37.3   3   PIONEER         1381
NICOLE SAUCEDO         0:11:17.8   3   EXPLORER        1623
MEGAN SHERRILL         0:09:56.8   3   TCA             1547
KARA SLAVOSKI          0:07:55.7   3   MONUMENT ACDY   1350
PATRICK SLOGIC         0:08:25.4   3   TCA             1541
JACOB SMELKER          0:07:24.2   3   EXPLORER        1602
TANYA SMITH            0:08:46.1   3   KILMER          1641
AMY STRATE             0:10:43.2   3   MONUMENT ACDY   1351
GRETCHEN SUTHERLAND    0:08:50.7   3   KILMER          1636
MICHELLE THIBAULT      0:11:40.4   3   TCA             1535
KRYSTEN VANCE          0:08:31.8   3   PIONEER         1383
ERIC VERSHAW           0:08:49.8   3   TCA             1548
ELISHA VOLLMER         0:09:10.7   3   TCA             1527
CASSIE WRIGHT          0:08:30.6   3   PIONEER         1384


-------------------------------------

4th Graders (1 Mile)

Name                   Time      Grade School          Bib#
ABBEY BANTA            0:09:04.0   4   TCA             1624
J. T. BRLANSKY         0:07:45.4   4   STEELE          1456
COLLIN BROWN           0:07:39.9   4   TCA             1554
LAURISA CANINI         0:07:51.2   4   TRAILBLAZER     1672
BETHANY COBB           0:10:09.2   4   TCA             1555
CHARLIE COUNTESS       0:09:12.8   4   TCA             1559
JOHN CUMMINGS          0:07:34.1   4   MONUMENT        1387
ANNIKA DAVIS           0:09:13.9   4   STEELE          1458
CHASE DEMELIO          0:07:41.4   4   TCA             1552
MAURA DUVAL            0:09:02.1   4   STEELE          1459
JAMES FLETCHER         0:07:31.6   4   STEELE          1461
CHRISTINA FORD         0:08:52.8   4   STEELE          1462
JAMIE FOX              0:08:04.5   4   TCA             1558
SYDNEY FREDERICK       0:09:19.0   4   ROCKRIMMON      1409
MARLENA GROVENSTEIN    0:09:07.7   4   STEELE          1464
CHRISTIAN HECKEL       0:07:47.1   4   EXPLORER        1607
ERIC HESSEL            0:08:00.0   4   KILMER          1648
KATY HURST             0:11:08.2   4   MONUMENT ACDY   1354
SAWYER JANNEY          0:11:23.6   4   STEELE          1466
TRAE JONES             0:07:58.9   4   STEELE          1470
ZACHARY KARR           0:07:14.0   4   EXPLORER        1609
MADISON KIRBY          0:10:52.9   4   MONUMENT ACDY   1355
ARON LOCKE             0:09:01.2   4   EXPLORER        1613
RACHEL MACKEY          0:10:16.5   4   EXPLORER        1614
KIMBERLY MATZKE        0:08:16.8   4   EXPLORER        1611
LEVI MCBRIDE           0:07:13.5   4   TCA             1560
SHANNON MCBRIDE        0:09:41.3   4   ROCKRIMMON      1411
SEAMUS MCCARTY         0:08:55.1   4   STEELE          1467
CASA MCKENNA           0:09:55.1   4   EXPLORER        1612
JOY MEDEVEILLE         0:09:00.7   4   TCA             1561
JOEL MELENDEZ          0:10:18.5   4   MONUMENT        1376
ANGELA MILLER          0:09:17.7   4   TCA             1562
NICOLE OLSON           0:09:11.9   4   ROCKRIMMON      1412
DUSTIN ST. PETER       0:09:17.0   4   KILMER          1645
J. P. POTENZIANI       0:10:18.1   4   STEELE          1472
ANDY RETTIG            0:08:02.9   4   TCA             1556
JESSICA ROUTH          0:08:24.7   4   PIONEER         1385
BRADEN SAWYER          0:10:52.5   4   STEELE          1471
CAMERON SEGURA         0:08:37.0   4   TCA             1673
KAITLIN SIMPSON        0:09:02.6   4   STEELE          1469
STEPHEN SLOAN          0:07:45.2   4   TCA             1557
ALLIE SOJOURNER        0:07:26.4   4   EXPLORER        1610
ISSAC SPENCER          0:06:45.5   4   TCA             1550
BRAYDEN STRATE         0:09:48.9   4   MONUMENT ACDY   1356
ANDREW THOMAS          0:08:20.6   4   ROCKRIMMON      1413
CAROLINE WATSON        0:08:39.8   4   EXPLORER        1608

-------------------------------

5th and 6th Graders

Name                   Time      Grade School          Bib#
TAYLOR CLAXTON         0:08:05.4   5   EXPLORER        1616
CHRITOPHER COLES       0:08:25.8   5   TCA             1563
BENJAMIN COOPER        0:09:37.7   6   TCA             1584
ANNA CRAWFORD          0:10:32.0   5   MONUMENT ACDY   1357
HILLORY DAVIS          0:06:15.5   6   ROCKRIMMON      1425
LUKE DAVIS             0:06:08.0   5   ROCKRIMMON      1414
ELISE DEHERRERA        0:08:20.8   5   ROCKRIMMON      1415
MORGAN DERR            0:09:11.5   5   STEELE          1473
JESSICA E ESCOBED      0:07:51.3   6   MONUMENT        1375
MALLORY FREDERICK      0:09:05.0   6   ROCKRIMMON      1426
AMY GABBERT            0:10:37.2   5   MONUMENT ACDY   1358
JEREMIAH GEISTERFER    0:08:32.4   5   ROCKRIMMON      1416
JOSHUA GUIZAR          0:07:09.2   6   TCA             1569
ALEX GUM               0:07:23.6   5   ROCKRIMMON      1417
MATTHEW HARTLE         0:08:18.0   5   MONUMENT ACDY   1359
MEREDITH HEISS         0:09:12.7   5   STEELE          1474
AUBREY IMMAR           0:08:00.6   6   UNATACHED       1661
ERIKA KARSH            0:07:54.7   5   STEELE          1475
BEN KENNEDY            0:07:15.0   6   MONUMENT ACDY   1365
JAMES KENT             0:07:56.3   5   ROCKRIMMON      1418
JULIA LEONARD          0:10:20.8   5   STEELE          1438
AMY LIGGETT            0:08:56.2   6   MONUMENT        1374
BRIANNA LO             0:09:02.5   5   TCA             1564
STEPHEN MATHIS         0:08:16.9   6   TCA             1570
JUSTIN MATTICE         0:07:02.8   6   EXPLORER        1621
ZACHARY MCBRIDE        0:07:24.5   5   TCA             1565
BRITTNEY MCCARTY       0:08:14.5   5   ROCKRIMMON      1419
JOHN MEDEVIELLE        0:07:53.0   6   TCA             1571
THOMAS MEDEVIELLE      0:08:15.9   5   TCA             1566
DANIEL MESWARD         0:06:26.9   6   TCA             1572
KIRK MORROW            0:07:00.8   6   EXPLORER        1618
BRIAN MSFADDEN         0:09:56.0   6   ROCKRIMMON      1429
MARK NADER             0:07:56.7   6   EXPLORER        1622
LUKE NORTHAM           0:07:01.3   5   TCA             1588
JULIANNA OBENAUF       0:10:04.7   5   TCA             1628
ERNIE OHLE             0:09:00.7   5   ROCKRIMMON      1421
ALEX OUTLAW            0:07:54.0   5   EXPLORER        1615
EMILIE OWEN            0:09:12.2   5   MONUMENT ACDY   1360
NATASHA PEPPERL        0:09:04.1   5   TCA             1629
MICHAEL PERDONE        0:06:24.0   6   TCA             1574
ZACHARY PERDONE        0:06:02.3   6   TCA             1573
ANDREW RAHALEWICH      0:06:51.4   6   EXPLORER        1620
ALLI ROIKO             0:07:26.6   5   ROCKRIMMON      1422
LOUISE SCOTT           0:08:10.4   5   STEELE          1476
ALEX SEESE             0:07:45.0   5   KILMER          1651
MIKE SICKAFOOSE        0:06:43.5   6   ROCKRIMMON      1430
JESICA SMITH           0:10:26.8   5   MONUMENT ACDY   1362
VICTORIA SPARROW       0:10:25.0   6   MONUMENT ACDY   1366
JESSE SPENCER          0:07:43.6   6   TCA             1626
BRIAN SUTHERLAND       0:06:40.7   5   TCA             1585
LEVI TRUJILLO          0:07:55.3   5   ROCKRIMMON      1423
ROBERT VERSHAW         0:07:33.6   6   TCA             1575
TREVOR WALISZEWSKI     0:06:21.2   5   TCA             1568
CATHERINE WATSON       0:10:10.6   5   EXPLORER        1617
TOMMY WETZEL           0:10:24.0   5   MONUMENT ACDY   1363

-----------------------------------------

Relay (6x220, 1 kid from each age group forms a team for a school)

School           Time

Steele #1        5:44
Steele #2        5:50
Explorer         5:55
Rockrimmon       6:00
TCA #1           6:06
Monument Academy 6:20
Kilmer           6:28
TCA #2           6:29

 Back to results page